Bronserad mässing samt vit sten. Dekor av blad, voluter samt krönande urna med kotte. Emaljerad urtavla. Lös sockel i vit marmor med kulfötter. Längd 30 cm, bredd 20,5 cm, höjd 33 cm. Nyckel finns.
Slitage och anlöpningar. Glas saknas, samt dekorbortfall bak. Nagg / märken längs kanter. Ej funktionstestad.