Urhus av alabaster med dekor av blommor, bladstav och festonger. Urtavla av förgylld mässing med romerska siffror. Pendel finns. Längd 19 cm, bredd 12 cm, höjd 39 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Nagg. Lagningar. Färgbortfall. Dekorbortfall. Sprickor. Ej funktionstestad.