BORDSPENDYL, empir, 1800-talets första hälft.

Brännförgylld brons. Sockel med dekor av keruber, palmetter samt pärlstav, urhus krönt av antikiserande kvinna med pil och båge. Emaljerad urtavla med romerska siffor. Lös betsad träsockel. Pendel samt nyckel. Bredd 26 cm, djup 9,5 cm, höjd 39 cm.

Åldersrelaterat slitage. Urtavla med skador. Anlöpningar och bristningar. Renoverad. Något böjda delar. Ej funktionstestad.

Kvitto på renovering 2010 medföljer.

Utropspris
5 000 SEK