Fanerat med mahogny, beslag och draghandtag i mässing, skiva klädd med imitationsläder. Uppsats med jalusidörrar, bakomvarande hyllinredning. Sex lådor i sarg. Dekor av bl.a balustrad, fleuroner och lagerkransar. Längd 160 cm, 98 cm, höjd exkl. uppsats 79 cm, höjd inkl. uppsats 122 cm.
Slitage och märken. Textil med skador. Fanerlagningar. Spikbortfall med bitvis lösa lister.