GOLVRAKSPEGEL, 1800-talets andra hälft.

Mahognyfanerad. Kolonnformad underdel, dörr med bakomvarande hylla samt uppfällbar lucka med zinkbalja. Ovalformad höj- och sänkbar ställbar spegel. Underdelens bredd ca 50 cm, djup 50 cm, höjd 86 cm, höjd inkl. spegel bl.a 170 cm.

Bruksslitage och märken. Balja med färgbortfall. Några fanerskador samt fanerspricka i dörr.

Utropspris
3 000 SEK