BORDSPENDYL, senempire, 1800-talets mitt.

Patinerad och förgylld mässing. Dekor av akantusblad och voluter. Urhuset krönt av jägare med hund. Höjd 37. Bredd 25 cm. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Ytskikt med slitage. Pendel saknas.

Utropspris
4 000 SEK