PLÅTMYNT, 4 DALER SILVERMYNT, Sverige, Ulrika Eleonora, 1719.

Koppar. Med drottning Ulrika Eleonoras spegelmonogram. Ca 24,5 x 25 cm. Vikt ca 2874 gr.

Ulrika Eleonora den yngre, född 23 januari 1688, död 24 november 1741, var regerande drottning av Sverige 1719–1720, dotter till Karl XI och Ulrika Eleonora (den äldre), syster till Karl XII.

Konditionsrapport

Baksidan med senare gravyr daterad 1884. Slitage.

Proveniens
Tidigare sjökapten Harald Magnevill (1929-2011).
Placering
Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - V29

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Henrik Åberg

    Henrik Åberg
    Specialist möbler, konsthantverk

    henrik.aberg@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 12 000 SEK

    Slutpris

    26 000
    2 534 EUR
    2 888 USD

    Budhistorik (18 bud)
    718 jan 14:5426000SEK
    2A16 jan 22:4625000SEK
    116 jan 22:4624100SEK