PLÅTMYNT, 4 DALER SILVERMYNT, Sverige, Ulrika Eleonora, 1719.

Koppar. Med drottning Ulrika Eleonoras spegelmonogram. Ca 24,5 x 25 cm. Vikt ca 2874 gr.

Baksidan med senare gravyr daterad 1884. Slitage.

Proveniens

Tidigare sjökapten Harald Magnevill (1929-2011).

Ulrika Eleonora den yngre, född 23 januari 1688, död 24 november 1741, var regerande drottning av Sverige 1719–1720, dotter till Karl XI och Ulrika Eleonora (den äldre), syster till Karl XII.

Utropspris
12 000 SEK