BÅLSKÅL, fajans, Marieberg, signerad 1773.

Fajans. Efter mönster från Joseph Hannongs fabrik i Strassburg. Dekor i emaljfärger utvändigt av tre blomster samt invändigt av blombukett, brun kant- och fotrand. Märkt MB under tre kronor 11/8 73 samt B. Diameter ca 30 cm, höjd ca 15 cm.

Åldersrelaterat slitage. Krackelyr. Lagningar.

Jfr Carl Hernmarck, Marieberg, plansch 126,127 ss 190-191.

Utropspris
3 000 SEK