Mahogny och mahognyfaner. Skuren dekor. Längd 150, bredd 110, höjd 75 cm. Tre iläggsskivor, 2 à 37 samt samt en 75 cm.
Slitage. Repor. Märken. Torrsprickor. Fläckar. Kompletterad med senare iläggsskivor.