BÄGARE, silver, Nils Orstedt, Norrköping 1745-1769 (1778), daterad 1777.

Cieclerad dekor av blomster. Invändigt och utvändigt med spår av förgyllning. Diameter 8. Höjd 10 cm. Vikt 74 g.

Slitage. Repor. Märken. Bucklor.

Utropspris
1 500 SEK