GUNNEL NYMAN, GRÄDDSNÄCKA SAMT SOCKERSKÅL, glas, 1900-talets mitt.
Klart glas med musch. Gräddsnäckans höjd 9,5 cm, sockerskålens höjd 4,5 cm.
Små repor. Obetydlig tillverkningsdefekt.