WIWEN NILSSON, glasunderlägg 10 st, Silver, Lund bla 1958.

Två modeller (7+3 st), monogram och gåvogravyr. Diameter 6,5 cm, vikt 248 gram.

Konditionsrapport

Smärre slitage.

Proveniens
Mellan åren 1954-1968 fick operasångaren Nils Bäckström (1913-2000), glasunderlägg i silver vid särskilt utvalda premiärer. Det var hans och familjens närmaste vänner, Sonja och Adolf Thulin, som stod som givare. Sonja hade i egenskap av Malmö Stadsteaters presschef lärt känna Bäckströms under sent 40-tal. Framsida med monogram NB.
Placering
Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - L22

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Lisa Mothander

    Lisa Mothander

    lisa.mothander@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 6 000 SEK

    Slutpris

    4 500
    440 EUR
    507 USD

    Budhistorik (3 bud)
    28 jan 14:454500SEK
    Acceptpris på 4 500 SEK uppnåddes
    28 jan 14:454000SEK
    15 jan 8:543500SEK