Design Övrigt
1112732
Wiwen Nilsson
(1897-1974)

WIWEN NILSSON, glasunderlägg 10 st, Silver, Lund bla 1958.

Två modeller (7+3 st), monogram och gåvogravyr. Diameter 6,5 cm, vikt 248 gram.

Smärre slitage.

Proveniens

Mellan åren 1954-1968 fick operasångaren Nils Bäckström (1913-2000), glasunderlägg i silver vid särskilt utvalda premiärer. Det var hans och familjens närmaste vänner, Sonja och Adolf Thulin, som stod som givare. Sonja hade i egenskap av Malmö Stadsteaters presschef lärt känna Bäckströms under sent 40-tal. Framsida med monogram NB.

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
6 000 SEK