BORDSUR, barockstil, Thomas Smith, London 1900-talets mitt.

Fanerad i valnöt. Raka sidor med uppsvängt krön med handtag. Urtavla av metall med bland annat månfaser. Fyra mässingsfötter. Höjd 45, bredd 24, djup 14 cm. Certifikat från "Thomas Smith, London" finns monterat baktill. Nyckel finns. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Smärre slitage. Repor.

Utropspris
3 000 SEK