KANDELABRAR OCH BORDSPENDYL, Louis XV-stil, 1900-tal

Kandelabrar med plats för fem ljus. Stomme i förgylld brons med bl.a. bladdekor och bemålade detaljer, på fyra fötter. Höjd 47 cm. Bordspendyl, "Societe des Bronzes, Amsterdam", No 2319, förgylld brons med bl.a. bladdekor och bemålade detaljer. Emaljerad urtavla. På fyra fötter. Höjd 47 cm Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Ställvis färgbortfall. Anlupen. Lättare sprickor. Ej funktionstestad. Ingen servicehistorik föreligger varför funktion ej garanteras och en genomgång rekommenderas. Fungerar vid enklare test.

Utropspris
5 000 SEK