Dekor av famille rosefärger i form av figurscener.
Bestående av:
1 tekanna med lock, höjd 10 cm,
1 lockurna, höjd ca 12 cm,
1 dosa med lock, Ø 9,5 m,
2 st, koppar med fat,
3 st, skålar, Ø 11- 14 cm.
Åldersrelaterat slitage. Färgslitage, sprickor. Några retuscherade.
Lockurna med omfattande skador, dekorbortfall, avslag, och lagning. Nagg.