FÅTÖLJ MED FOTPALL, Bröderna Anderssons, 1900-talets andra hälft.

Etikettmärkt. Centralfot av metall. Klädd med röd textil. Löstagbar nackkudde. Fåtöljens sitthöjd 43, bredd 77, djup 80, höjd 103 cm. Fotpallens längd 54, bredd 40, höjd 36 cm.

Smärre slitage.

Utropspris
5 000 SEK