Vridna knäckar, total höjd ca 40 cm
Åldersrelaterat slitage. Repor. Senare gravyr. Bucklor. Brännare saknar lock
Teköket ingick i en omfångsrik bröllpospresent given av finansmannen Axel Dickson till hans dotter Eleonore Dickson vid hennes bröllop med baron Owe Hummerhielm den 14 juni 1922. Kannan bär det Hummerhielmska vapnet undertill.