VÄSKA, "Papier", Balenciaga.
Svart skinn. Nitar, spännen och dragkedja i oxiderad metall. En ficka med dragkedja utvändigt. Invändigt ofodrad med två mindre fack på en sida. Sminkspegel i band. Etikettmärkt "BALENCIAGA PARIS". Ca 40 x 16 x 30 cm. Dustbag.
Slitage. Dustbag med fläckar.
Gucci är ett italienskt modehus grundat 1921 av Guccio Gucci i Florens, Italien. Modehuset är ett av världens största. Gucci är främst känt för sina exklusiva handväskor men tillverkar även kläder, både haute couture och prêt-à-porter, samt accessoarer och mer udda produkter. Gucci började som sadelmakare men övergick snabbt till att tillverka väskor. På 1940-talet skapades den kända ”Bamboo Bag”, som är en klassiker än idag. Deras monogram med två sammanflätade G:n är klassiskt och pryder ofta deras väskor. Det var först på 1970-talet som Gucci började tillverka klädkollektioner. Med Tom Ford som ledande designer på 1990-talet blev deras kollektioner mycket populära. Stjärnor som Grace Kelly, Peter Sellers och Audrey Hepburn har alla burit Guccis produkter.