Fanerad med mahogny. Det runda hurhuset uppburet på fyra pelare med korintiska kapitäl. Pendel finns. Höjd 51 cm.
Ytskikt med åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Sprickor. Nyckel saknas.