KONSOLUR, Boulle-stil, Berlin, 1800-talets slut.

Fodralet med beslag av förgylld brons, delvis emaljerad urtavla och siffror. Urtavlan märkt Conrad Felsing Berlin. Hovurmakare i Berlin. Luckan invändigt etikettsignerad. Pendel och nyckel medföljer. Bredd 18,5, djup 11, höjd 34 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 000 SEK