Fodralet med beslag av förgylld brons, delvis emaljerad urtavla och siffror. Urtavlan märkt Conrad Felsing Berlin. Hovurmakare i Berlin. Luckan invändigt etikettsignerad. Pendel och nyckel medföljer. Bredd 18,5, djup 11, höjd 34 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Ej funktionstestad.