Balusterformad. Polykrom dekor av figurscener, fåglar, fjärilar och bladverk. Reliefdekor i form av förgyllda ödlor. Hänklar i form av fåglar.
Höjd ca 63 cm.
Åldersrelaterat slitage. Delvis dekor- och färgbortfall, krackelyr. Fotringsnagg.