SYBORD, 1800-talets första hälft.

Fanerat med bl a björk. Intarsiadekor. Ett hyllplan. Uppfällbart lock med bakomliggande syinredning. Längd 64, bredd 48, höjd 75 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Fanerskador. Lagningar. Delvis maskstungen. Låst lås, nyckel fungerar ej.

Utropspris
4 000 SEK