BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, Frankrike, tidigt 1900-tal.

Marmor och brons, emaljerad urtavla. Nyckel och pendel medföljer. Bredd 25, djup 10, höjd 33 cm.

Smärre slitage, urtavlan med påmålningar. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK