Betsad furu. Två slag, dubbla grindar. Längd (68+21+68) totalt ca 157, bredd ca 134, höjd ca 76 cm.
Renoverat, borttagen färg. Lagningar och kompletteringar. Slitage, skador, repor, något instabilt.