CARL MALMSTEN, matbord samt fyra stolar, Åfors Möbelfabrik, 1900-talets andra hälft.
Teak och teakfaner. Stolar med fast stoppad sits klädd med textil. Stämpelmärkta. Stolarnas sitthöjd 44, bredd 47, djup 46, höjd 86 cm. Bordet med två iläggsskivor á 56 cm. Bordets längd (140+56+56) 252, bredd 100, höjd 75 cm.
Slitage. Ställvis blekt. Klädsel med smärre revor och slitage.