PARTI PORSLIN, 7 delar, Kina, 1700/1900-tal.

Dekor i famille rosefärger och förgyllning med växt- och landskapsmotiv.
1700-tal, 6 delar:
4 st, tallrikar, Ø 22,5 - 23 cm,
2 st, djupa tallrikar, Ø 22,5 - 24,5 cm,
1900-tal, 1 del:
1 st, bärtallik, Ø ca 16 cm.

Åldersrelaterat slitage med kantskador och sprickor. Ställvis färgbortfall. Restaurerade. Några delar lagade.

Utropspris
3 000 SEK