BORDSPENDYL, nyrokoko, Vittoz A Paris, Frankrike, 1800-talets slut.

Mörkpatinerad och förgylld brons samt vit marmor. Ur med dekor av de fyra årstiderna. Urtavlan medpåskrift Vittoz a Paris. Nyckel och pendel finns. Längd ca 60 cm. Höjd 56 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
12 000 SEK