Mörkbetsat lövträ. Glasade, utfällbara sidor/dörrar. På toppen lös bricka. Skuren dekor. Längd ca 90, bredd ca 60, höjd ca 76 cm.
Åldersrelaterat slitage. Hackmärken och ställvis dekorbortfall. Sprickor och repor.