ARNE JACOBSEN, stolar, 4 st, "Sjuan", Fritz Hansen, 1900-talets andra hälft.
Stomme av förkromad metall. Sitsar av teakfaner. Olika plasttassar. Sitthöjd 44 cm.
Slitage. Märken. Repor. Skador på ryggbrickor på två stolar, nästan knäckta ryggar, Plastkoppar saknas undertill på två stolar.
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.