PORTRÄTTMEDALJONER, 2 stycken, 1800-talets första hälft.

Järn respektive brons. Föreställande Gustaf Fredrik Mörner af Morlanda (1768-1841) och Carl XIV Johan (1763-1844). 19 x 17 respektive ca 7 x 4 cm.

Smärre slitage.

Beträffande medaljongen föreställande Mörner, jämför porträttrelief i järn på Ludvig Mörners gravvård, Katarina kyrka. Gustaf Fredrik Mörner var ståthållare vid Rosersbergs slott.

Utropspris
1 500 SEK