Madeleine Pyk – en samling F769

BORD, 1700-talets slut.

BORD, 1700-talets slut.

Mahognyfanerad benställning samt svartmålad skiva med hög sarg. Utdragbara skivor på var kortsida. Snedställda ben på mässingstrissor. Dekor av rödmålad ådring samt mässingsrundlar. Längd 92 cm, bredd 62 cm, höjd 67,5 cm.

Slitage med sprickor och skador. Renoverad och kompletterad, bl.a senare delar och målning. Lagningar. Fläckar.

Proveniens

Kavlås slott, Tidaholm,

Utropspris
6 000 SEK