Cylindriska. Vissa invändigt förgyllda. Abraham Edborg, Jönköping, 1835. Axel Wilhelm Andersson, Stockholm, 1848-9. Gustaf Folcker, Stockholm, 1818. Wilhelm Zethelius, Stockholm, 1847. CG Hallberg, Stockholm, 1916. Diameter 4-7 cm. Höjd 3-4 cm. Total vikt 630 gram.
Majoriteten med monogramgravyr. Smärre slitage.