BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, bord, "Superelips", Fritz Hansen, Danmark, 1975.

Skiva med vitt laminat samt aluminiumkant. På kromade spännben. Etikett- och stämpelmärkt, framställd i licensavtal med MIAD Sverige. Längd 180 cm, bredd 120 cm, höjd 70 cm.

Bruksslitage med repor.

Utropspris
8 000 SEK