SALONGSBORD, gustaviansk stil, 17 / 1800-tal.

Förgyllt och bronserat. Skiva av kalksten. Längd 89, bredd 52, höjd 76 cm.

Kraftigt omarbetat och kompletterat under äldre tid. Ställvis med skador, lagningar och slitage såsom nagg och med bortfall av förgyllning, bronsering.

Utropspris
6 000 SEK