Petter Gustaf Bylander

(Sverige, 1777-1859)
Petter Gustaf Bylander
(Sverige, 1777-1859)

PETTER GUSTAF BYLANDER, konsolbord, empire, Göteborg.

Rektangulär skiva av marmor vilande på parställda delfiner. Sarg med dekor av palmetter samt rosetter, väggstycke med marmorering samt i relief urna. Svartmålat underrede. Etikettmärkt. Längd 124, bredd 66, höjd 82 cm.

Kompletterad med senare skiva. Nagg. Slitage. Märken. Färgbortfall. Skador/dekorbortfall i pastellage. Sprickor i träet.

Utropspris
20 000 SEK