Mahogny. Sargen med två lådor. Två uppfällbara klaffar. På fyrdelad centrumfot med avslutande trissor av brons. Längd (31+73+31) totalt 135, bredd 132,5, höjd 74 cm.
Smärre skador och slitage, fanerbortfall, repor märken. Smärre sprickor och lagningar. Nyckel saknas.