ARMLÄNSTOLAR ett par gustaviansk stil sent 1800-tal
Förgyllda och vitmålade, fast stoppad rygg, stoppade armstöd, lös stoppad sittdyna, skuren dekor av blommor och blad, raka kannelerade ben med rosettanfanger, sitthöjd ca 53 cm
Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Senare klädsel. Avnött. Färgbortfall.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.