SALONGSBORD, rokoko, 1700-talets mitt
Målat underrede med svängda ben och skuren dekor. Räfflad sarg. Konturerad träskiva med imitationsmåleri. Längd 82, bredd 49, höjd 72 cm
Renoverad. Lagningar. Senare målning.
Rokoko som konststil uppstod i Europa kring 1700-talets mitt och var en utveckling av barocken. Stilen utmärker sig främst genom användandet av snäckor i en asymmetrisk dekoration. Ordet rokoko kommer från franskans rocaille, en oregelbunden klippformation och är en sparsmakad motsvarighet till den franska stilen Louis XV. Till skillnad mot barocken är stilen klarare, ljusare och lättare, ibland pastellartad. Kompositionsmässigt är den mjuk och behagfull och ställer sig friare till antika ideal. Typiskt för stilen är byråer med buktande ”mage”, bekväma stolar med ryggstöd svängda efter kroppen, S-formade ben och korta armstöd för att ge plats åt vida klänningar.