HERTHA BENGTSON, servis, "Blå eld", 61 delar, porslin, Rörstrand, 1900-talets andra hälft.
12 mattallrikar, 25,5 cm.
12 assietter, 19,5 cm.
11 djupa tallrikar, 20 cm.
1 mindre skål
3 uppläggningsfat
8 kaffekoppar med 12 fat
1 mjölkkanna
1 gräddkanna
1 kaffekanna
1 kompottskål
10 äggkoppar
Slitage. Missfärgningar och krackelyr. Bland annat mattallrikar och assietter med nagg, krackelyr, missfärgningar. Två djupa tallrikar med nagg och spricka.
Två kaffekoppar med nagg och mindre sprickor. Kaffekanna med lagning. 2 äggkoppar med nagg. Uppläggningsfat med nagg.