Fanerat med mahogny, lös överdel med fällbar lucka med bakomliggande fack och lådinredning, sarg med låda, raka ben, längd 87, bredd 87, höjd 117 totalt, enbart bord 75 cm. Nyckel finns.
Fläckar. Fanerskador/lagningar. Repor. Renoverad. Nagg. Skador. Överdel och bord möjligen ej ursprungligen sammanhörande. Senare skiva på bordet. Torrsprickor.