Ljust kamelhårsfärgad botten med polykroma blomvaser, fjärilar, fladdermöss, medaljong med fyrkloig drake och hörnornament med blommor. Bred blå huvudbård med blom- och palmettrankor samt medaljonger med fjärilar och andra ornament.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, kortsidorna med smärre skador.