BERTIL BULL HEDLUND, olja på pannå, signerad bertil hedlund-bull.
Dansande par i balsal. 62 x 74 cm.
Bok medföljer: "Bertil Bull Hedlund", Nils Lindgren, Sveriges allmänna konstförenings publikation LXI, Stockholm, 1952.
Bull-Hedlund, Bertil var en svensk målare, grafiker, tecknare och bokillustratör. Han studerade vid Tekniska skolan och Konstakademien i Stockholm. Under resor 1918-1922 till Köpenhamn, Paris och Italien odlade han bl.a. ett kubistiskt influerat måleri och i Tyskland lärde han känna George Grosz markabra efterkrigskonst. Först på 1930-talet övergick han helt till grafiken och bokillustrationen, där han blev en av de främsta i vårt land. Med humor och en frodig berättargåva förenade han både fantasi och kärlek till den realistiska detaljen. Hedlund tillhörde gruppen Falugrafikerna. I hans motivkrets återfinns symboliska och historiska mötesplatser såsom en cirkus eller ett café. Lyrisk naturupplevelse och bisarr fantasi möts i hans grafiska verk i etsning och torrnål. Men hans stora begåvning kommer bäst till sin rätt i bokillustrationerna bl.a. Svenska folksagor, Anatole Frances ”Thais” och Drottning Gåsfot.