SKRIVBORD MED UPPSATS, sengustaviansk stil, 1800-talets andra hälft.

Fanerat med mahogny. Sargen med två lådor, löstagbar uppsats med jalusidörrar och bakomliggande lådor och fack. Beslag av mässing. Längd 134, bredd 81,5, skrivhöjd 76, total höjd 110 cm. Nyckel finns.

Konditionsrapport

Smärre skador, slitage, lagningar såsom en list lös, ställvisa fanerbortfall och fanerlagningar, kompletteringar, repor och märken.

Placering
Placering - N1

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Rikard Klev

    Rikard Klev
    Värderare / Specialist modern konst

    rikard.klev@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 6 000 SEK

    Slutpris

    4 000
    377 EUR
    428 USD

    Budhistorik (3 bud)
    39 feb 23:444000SEK
    Acceptpris på 4 000 SEK uppnåddes
    25 feb 0:542200SEK
    14 feb 12:472000SEK