SKRIVBORD MED UPPSATS, sengustaviansk stil, 1800-talets andra hälft.

Fanerat med mahogny. Sargen med två lådor, löstagbar uppsats med jalusidörrar och bakomliggande lådor och fack. Beslag av mässing. Längd 134, bredd 81,5, skrivhöjd 76, total höjd 110 cm. Nyckel finns.

Smärre skador, slitage, lagningar såsom en list lös, ställvisa fanerbortfall och fanerlagningar, kompletteringar, repor och märken.

Utropspris
6 000 SEK