BORDSUR, Art Deco, troligen Tyskland, 1920 / 30-tal.

Fodral av sten med infälld bronsplakett. Emaljerad urtavla. Urverket märkt "Goldanker made in Germany". Bredd ca 19, djup ca 16, höjd 40 cm. Nyckel finns.

Slitage, repor, märken. Smärre skador,nagg. Nyckel ej i funktion. Ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK