Delvis förgylld. Konande på rund fot med vridna knäckar, vågbandsdekor, svisselerad dekor av girlander. Höjd 15,5 cm. Vikt 225 gram.
Smärre slitage.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10