GUCCI, väska samt plånbok.
Rosa och lila läder. Väskan invändigt fodrad med canvas, tre fack varav ett med dragkedja. Guldpräglad märkning "MADE IN ITALY BY GUCCI", samt numrerad. Adresstag. Ca 50 x 16 x 30 cm. Dustbag. Plånbok med fack och myntfack, ca 19 x 10 x 3 cm.
Fläckar, smuts invändigt.
Gucci är ett italienskt modehus grundat 1921 av Guccio Gucci i Florens, Italien. Modehuset är ett av världens största. Gucci är främst känt för sina exklusiva handväskor men tillverkar även kläder, både haute couture och prêt-à-porter, samt accessoarer och mer udda produkter. Gucci började som sadelmakare men övergick snabbt till att tillverka väskor. På 1940-talet skapades den kända ”Bamboo Bag”, som är en klassiker än idag. Deras monogram med två sammanflätade G:n är klassiskt och pryder ofta deras väskor. Det var först på 1970-talet som Gucci började tillverka klädkollektioner. Med Tom Ford som ledande designer på 1990-talet blev deras kollektioner mycket populära. Stjärnor som Grace Kelly, Peter Sellers och Audrey Hepburn har alla burit Guccis produkter.