WILLIE WEBERG, olja på duk signerad
"Byn vid havet Kväll I", 42 x 53 cm
Obetydligt ytslitage, smärre fläckar. Hål efter häftstift (av konstnären)
Willie Weberg var en svensk bildkonstnär född i Helsingborg. Han studerade vid Konstfack och Konstakademien i Stockholm samt på resor till Tyskland, Holland, Belgien Frankrike och Antarktis. Weberg har ställt ut ett flertal gånger i Sverige, Danmark och Japan. I hans konst konstrateras ljus och mörker med motiv hämtade från Stockholms hamnar eller Österlens kustlandskap där färgåtergivningen är blocklik.