Massiv mahogny. Två halvrunda klaffar. Utfällbara ben med avslutande runda fötter. Bordets storlek med nerfällda klaffar, bredd 59 cm, längd 144 cm, höjd 74 cm. Storlek med uppfällda klaffar längd 144 cm, bredd 159 cm, höjd 74 cm.
Renoverat. Enstaka repor. Smärre slitage.