SEMIANTIKT UZBEKISTANSKT SUZANIBRODERI, ca 166 x 132,5 cm.

Vinröd botten med polykroma broderier av bönenisch och stiliserade blommor. Bred bård med blomställningar.

Ställvis blekt. Något slitage och smutsig, fläckar, smärre hål.

Proveniens

Bukowskis Internationella Höstauktion 2004, # 1094.

Utropspris
3 000 SEK