HURTSAR/ARKIVHURTSAR, 2 st, engelsk stil, 1900-talets andra hälft.

Front med två lådor. Överdel klädd i läder med präglad dekor. Beslag i mässing. Längd ca 52 cm. Djup 65 cm. Höjd 75 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Slitage. Lagningar. Senare skruvhåll på en hurtsen samt krokar.

Utropspris
3 000 SEK