Front med två lådor. Överdel klädd i läder med präglad dekor. Beslag i mässing. Längd ca 52 cm. Djup 65 cm. Höjd 75 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Slitage. Lagningar. Senare skruvhåll på en hurtsen samt krokar.